Noutati

DESCHIDERE COMPARTIMENT CHIRURGIE PLASTICA SI ESTETICA

INCEPAND CU DATA DE 20.05.2019 DESCHIDEM COMPARTIMENTUL DE CHIRURGIE PLASTICA SI ESTETICA DIN CADRUL SPITALULUI EUROMEDICA. COMPARTIMENTUL VA FI CONDUS DE CATRE DR.PRUNA MARIUS.

NOU IN MARAMURES: TERAPIE SOCKWAVE IN COMPARTIMENTUL DE RECUPERARE

TERAPIA SHOCKWAVE

O noua terapie pe piata medicala care te scapa de durere in 10 minute.

Shockwave sau “terapia durerii” terapie de energie inalta intr-un timp foarte scurt cu o viteza care depaseste viteza sunetului.Utilizeaza unde de soc (unde acustice/ultrasunete) pentru a trata durerile cronice musculo-scheletale.Unda de soc strabate cu viteza foarte mare tesuturile.

Terapia cu unde de soc are o rata de success de 80 % si sunt necesare intre 3 si 5 sedinte cu o pauza de 5 zile intre sedinte.

Efectuarea acestei terapii dureaza 10 minute, iar recuperarea este rapida cu reluarea imediata a programului normal.

Indicatii:

• Tratarea durerilor de calcai, sold, spate, umar, dureri osoase si musculare.

Afectiuni:

• Fasceita plantara(pinten calcanean)
  • Achilodinia
  • Inflamatii si calcifieri ale tendoanelor si articulatiilor( umar, genunchi etc.)
  • Durer in zona inghinala (pubalgie)
  • Epicondilita
  • Sindrom  apexpatelar si sindrom de solicitare a tibiei.
  • Dureri in zona soldului si/sau a tractului ilio-tibial.
  • Bola genunchiului.
  • Dureri in zona palmara si incheieturii mainii.
  • Dureri in zona insertiiilor tendoanelor poplitee.
  • Punctele dureroase ale muschilor.
  • Tratamente si recuperare ortopedica.
  • Afectiuni neurologice.
  • Tendinite calcane.
  • Eficienta in cazul calcificate in tesutul conjunctiv( depozite calcare) pe care le sfarma redand mobilitatea articulatiilor atacate.

RECUPERARE MEDICALA

INCEPAND CU DATA DE 01.04.2019 EUROMEDICA HOSPITAL DESCHIDE COMPARTIMENTUL DE RECUPERARE, MEDICINA FIZICA SI BALNEOLOGIE. PROGRAMARILE PENTRU CONSULT SE VOR FACE LA NUMERELE DE TELEFON 0262206179 SAU 0262206180.

Drepturile si obligatiile pacientului pe timpul spitalizarii

Untitled document

Drepturile pacientului

• Sa fie insotit de infirmieri, daca sunt in stare grava sau netransportabili (pe brancard sau cu carucior) in cadrul sectiei cat si in cadrul altor compartimente in raport cu prevederile medicului curant; Pacientul valid va merge la explorarile de pe alte sectii, insotit de personalul sanitar.
  • Sa fie ajutat de infirmiera sa se alimenteze in conditii igienice corespunzatoare, cu respectarea dietei prescrise de medical curant.
  • Sa fie ajutat sa-si faca toaleta zilnica functie de starea sa.
  • Sa i se efectueze in cel mai scurt timp investigatiile pentru precizarea diagnosticului si aplicarea tratamentului medical complet (curativ, preventiv si de recuperare) individualizat si diferentiat in raport cu starea bolnavului, natura si stadiul evolutiv al bolii.
  • Sa fie informat (pacientul sau persoanele cele mai apropiate) asupra bolii si evolutiei, in scopul asigurarii eficientei tratamentului aplicat.
  • Sa i se asigure o ambianta placuta, o alimentatie corespunzatoare afectiunii atat din punct de vedere cantitativ cat si calitativ, precum si o servire a mesei in conditii de igiena.
  • Sa i se permita - in cazuri deosebite si cu avizul medicului sef de sectie - internarea cu insotitor, cu respectarea prevederilor legale.
  • Sa paraseasca spitalul la cerere, dupa ce in prealabil a fost informat de  consecintele posibile asupra starii lui de sanatate, consemnandu-se sub luare de semnatura a bolnavului si a medicului, aceasta situatie, in Foaia de Observatie.
  • Sa i se elibereze la externare biletul de iesire, intocmit de medicul curant cu aprobarea medicului sef de sectie precum si sa primeasca recomandari de tratament dupa externare, eventual certificate de concediu medical, retete gratuite/compensate.
  • Sa completeze chestionarul de satisfactie la externare.
  • Sa beneficieze de toate ingrijirile medicale, fara a fi conditionat de avantaje materiale sau servicii personale.
Untitled document

Obligatiile pacientului

• Sa respecte si sa pastreze starea de curatenie in salon, coridoare, grupuri sanitare, etc.
  • Sa asigure pastrarea lenjeriei de spital primita (pajama, halat).
  • Sa-si pastreze in frigider alimentele aduse de familie.
  • Sa respecte personalul medico-sanitar.
  • Sa nu paraseasca spitalul pe durata internarii, decat in cazurile recomandate de medic (consulturi sau analize la alte unitati sanitare).
  • Sa respecte prescriptiile medicului curant.
  • Sa prezinte la internare biletul de trimitere de la medical de familie, actul de identitate, talonul de pensie, adeverinta de la C.A.S.Iasi.
  • Sa respecte programul de odihna, servire a mesei si primire de vizitatori al unitatii sau cel instituit in situatii de carantina.
  • Sa semnaleze asistentei sefe sau medicului sef de sectie orice deficienta intervenita pe parcursul internarii sale, in legatura cu nerespectarea drepturilor sale ca pacient.
  • Sa nu depoziteze alimente primate de la familie (apartinatori) in noptiere sau pe pervazurile ferestrelor salonului.
  • Sa nu arunce pe geamurile salonului nici un obiect (aliment, gunoi, etc).
  • Sa nu introduca in spital bauturi alcoolice si sa nu consume astfel de bauturi.
  • Sa nu fumeze in incinta spitalului.