Noutati

MAMOGRAFIA LASER INCEPAND CU DATA DE 26.08.2019

INCEPAND DE LUNI 26.08.2019 RELUAM PROCEDURLE PENTRU MAMOGRAFIA LASER. PRETUL ESTE DE 300 RON.

DESCHIDERE COMPARTIMENT CHIRURGIE PLASTICA SI ESTETICA

INCEPAND CU DATA DE 20.05.2019 DESCHIDEM COMPARTIMENTUL DE CHIRURGIE PLASTICA SI ESTETICA DIN CADRUL SPITALULUI EUROMEDICA. COMPARTIMENTUL VA FI CONDUS DE CATRE DR.PRUNA MARIUS.

NOU IN MARAMURES: TERAPIE SOCKWAVE IN COMPARTIMENTUL DE RECUPERARE

TERAPIA SHOCKWAVE

O noua terapie pe piata medicala care te scapa de durere in 10 minute.

Shockwave sau “terapia durerii” terapie de energie inalta intr-un timp foarte scurt cu o viteza care depaseste viteza sunetului.Utilizeaza unde de soc (unde acustice/ultrasunete) pentru a trata durerile cronice musculo-scheletale.Unda de soc strabate cu viteza foarte mare tesuturile.

Terapia cu unde de soc are o rata de success de 80 % si sunt necesare intre 3 si 5 sedinte cu o pauza de 5 zile intre sedinte.

Efectuarea acestei terapii dureaza 10 minute, iar recuperarea este rapida cu reluarea imediata a programului normal.

Indicatii:

• Tratarea durerilor de calcai, sold, spate, umar, dureri osoase si musculare.

Afectiuni:

• Fasceita plantara(pinten calcanean)
  • Achilodinia
  • Inflamatii si calcifieri ale tendoanelor si articulatiilor( umar, genunchi etc.)
  • Durer in zona inghinala (pubalgie)
  • Epicondilita
  • Sindrom  apexpatelar si sindrom de solicitare a tibiei.
  • Dureri in zona soldului si/sau a tractului ilio-tibial.
  • Bola genunchiului.
  • Dureri in zona palmara si incheieturii mainii.
  • Dureri in zona insertiiilor tendoanelor poplitee.
  • Punctele dureroase ale muschilor.
  • Tratamente si recuperare ortopedica.
  • Afectiuni neurologice.
  • Tendinite calcane.
  • Eficienta in cazul calcificate in tesutul conjunctiv( depozite calcare) pe care le sfarma redand mobilitatea articulatiilor atacate.

MICRODERMABRAZIUNEA

2015-03-05

Microdermabraziunea este o procedura dermato-cosmetica ce presupune refacerea suprafetei epidermice, superficiale, prin care stratul cornos este indepartat partial sau complet prin abraziune mecanica.

Prin indepartearea stratului superficial, se transmite un semnal catre celulele bazale sa se divida, astfel stimulandu-se regenererea epidermului. Microdermabraziunea este, astfel, o tehnica de peeling mecanic ce stimuleaza sinteza de colagen, elastina si microcirculatia sanguina, obtinand-se un efect de intinerire a pielii.

Procedura este sigura, simpla si se adreseaza unei mari varietati de zone cutanate: fata, gat, decolteu, brate, coate, genunchi etc, precum si tutuor fototipurilor cutanate ( e la ten deschis pana la ten inchis).

Aparatul aflat in dotarea clinicii noastre realizeaza exfolierea mecanica printr-un maner dotat  cu diferite capete cu cristale de diamant, de dimensiuni si rugozitati diferite, atasat unui tub prin care se realizeaza un sistem de vid, astfel incat toate particulele indepartate sunt stocate intr-un filtru special.

Prin varietatea dimensiunilor si abrazitivitatii capetelor disponobile se realizeaza tratamentul diferitelor patologii cutanate, dintre care:

• acnee
  • cicatrici
  • hiperpigmentari (melasma sau chloasma gravidica; hiperpigmentari postiflamatorii sau fotoinduse)
  • fotoimbatranirea cutanata
  • pori dilatati
  • vergeturi
  • keratoze seboreice, keratoze actinice

Prin utilizarea capetelor de diamant se obtine o dermabraziune controlata si adaptabila tuturor afectiunilor pielii. Totodata se evita cristalele libere si alte abrazive iritante pentru piele, cu efecte toxice inhalatorii (cum este cazul aparatelor cu jet de cristale )

Pacientii constata efecte vizibile chiar dupa prima sedinta de tratament, intensificandu-se efectul altor tratamente ale pielii.

Microdermabraziunea cu diamante

Inapoi